Otsing sellest blogist

29. okt 2010

Ootusrikas oktoober

Udulooris hommikud, ämblikuvõrkude kahkjad niidid suvejälgedel aias.Veidi veel rohelist, õitsemist lõpetavaid kauneid õisi. Sügiskirjute lehtede all roheliselt krõmpsu peterselli. Puude all kuhilas magusaid õunu. Tahtmine on ahju tuld teha ja soojendavaid suppe süüa. Värsket mahlast punapeeti suppi riivida ja nii selgeid kui tomatist tummiseid oasuppe küüslauguga krehvtiseks võluda. Ja õuna sobitada küll suitsukalaga salatis ja palistada tuunikala-sibulasegus keedukartuli pehmes kaisus. Õun sobib ka sooja toidu sisse, eriti praetud maksaga vaheliti sibula pehme magususega hautisesse. Hea on avada seeneriiulilt purke, et sügisjahedatele õhtutele suvelõpu mälestuste maiku anda. Endiselt usun kanasupi tervendavasse jõudu, mis leevendab valusat kurku ja kosutab vaikivat valu läbi vürtsise leeme. Sidruni kollased kerad ja ingveri veidrad viljad küüslaugu ja sibulaga kindlad kaaslased igas päevas.

Hoolimata virtuaalsete veiniväravate lahketest kutsetest oma süngeid sügisõhtuid rikastada mõne voogava Shirazi või purpurse Merloga olen endiselt Tšiili veinide kergel lainel, midagi elegantset, lihtsat ja värskelt puuviljalist soojendavad ka südant ja meeli. Hea on mõni soodne Sauvignon Blanc või Chardonnay leida ka muidu kallist maapoest, kus piimahinda iial ei vaadata.

Nõukaaegse lapsepõlve nostalgias lihtne hakklihakaste või nüüd juba korduvalt tehtud sulavõi-hapukoorekaste kollasele kartulipudrule väärib ka esile toomist, et mitte unustada vanu radu. Kuldse sibulakrooniga paneeritud liha, praetud sibul, mmmm, mida kõik lapseeast välja kasvanud poisid armastavad. Kirju värvika kattega kanafilee kalorivaene ja toekas, kõikide tüdrukute vallatu väljavalitu köögis. Ja hea on end vahest hellitada kerge krevetisalatiga ja mõelda end kättesaamatusse eksootikasse kodunt kaugel.

2 kommentaari:

Merike ütles ...

kuis aga sõnad voolavad ,ilus lugeda ja läheb hinge ka.

Mustikas ütles ...

Tänud, Merike ja Sina jagad kingitusi,ei jõudnud jaole!:D
Aga veini paneks külma ja ahvatleva salati leiutaks ka taldrikule,kui tulema hakkaksid!:D Kallid!:)