Otsing sellest blogist

19. apr 2014

Lühikese leemega pehme ribiliha köögiviljadega

Täna on küll tõeline päikese päev. Ometi on külmad tuuled peatatud ja õhk on kollastest liblikatest erk ja mesilaste ning muude putukate sumin tõuseb linnu sädinast ettepoole. Sinistest silladest on kulupruunile murule ühtlane sinetav vaip kasvanud ja metsaalused säravad sinilillede õrnas kumas. Kevad.


Enne kui võtab köögis võimust roheliste salatite vitamiinirikas sissetung, tasub keeta ja vaaritada veel tummiseid ja toitvaid roogi. Minu tänane toit on küll nii lihtlabane, et häbi peaks olema seda postitust üldse teha. Aga ei ole häbi. Ei pea hiilgama Aasia poole kaldu toitude pealetungidega või vohavate magusroogadega. Pange pigem tulele hüva roog, mida tegi kindlasti juba teie vanaema, aga millal teie seda argiõhtuste pastade ja nädalavahetuse leiutiste kõrval tegite. Pealkirjaga aitas mind Viljandimaalt pärit kokast kolleeg. Harjumaal kasvanuna sellest ma kuulnud ei ole. Aga roog on vaimustav, tuttavlik, maitsev, toitev.


1 kg pehmet ribiliha või searaguud või mõni muu toekam meelepärane sealiha tükk
 1 koorega sibul
 1 loorber, vürtsiterasid
 5-6 porgandit
 pool värsket kapsast
 10 kartulit
 1 kaalikas
 pool pakki šampinjone
 soola, piprasegu, maitserohelist, küüslauku


Pane ribiliha suurde potti, kalla peale külm vesi, nii et vaevu katab liha. Eemalda vaht, lõika koorega sibul neljaks ja lisa lihale, pudista potti loorberileht ja vürtsiterad, lisa maitse järgi soola. Lase lihal vaiksel tulel haududa. Köögiviljavalik on igaühe enda teha, lisada võib kõike, aga köögivilja peab lõikama suuretükilisena. Peagi lisa porgandi, kaalika suured tükid, kapsalohud ja veidi viivita kartuliga. Vedelikku peab olema üsna vähe, et lõpptulemus kõik tummiselt suussulav tuleks. Viimasena lisa kartulid ja seened. Maitsesta julgelt meelepäraste pipardega. Kui nuga juba näitab kartuli pehmenemise märke, lisa purustatud küüslauk ja maitseroheline. Lauale andes tõsta liha eraldi vaagnale, kurna leem teise kaussi, lisa sinna veel rikkalikult maitserohelist, rohelist sibulat ja tõsta köögivili kolmandasse kaussi. Paku liha kõrvale mõnusalt teravat sinepit ja rukkileiba. See toit salatit lisandiks ei küsigi. Kui talgumõtted plaanis, siis väga sobilik ja toitev toit töökale rahvale.

Kommentaare ei ole: